-- Reklam Alanı 9 --
-- Reklam Alanı 10 --

Ünzile’lerin Kaderi İnsan Hakları İhlali Olarak Değerlendirilmelidir !..

23:23:18 | 2019-07-19
-- Reklam Alanı 5 --

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK; küçük yaşta evlendirilen çocuk gelinlerin sorunlarına dikkat çekmek ve alınan önlemlerin yetersizliğini dile getirmek adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’a soru önergesi verdiğini belirtti.

 

“Uluslararası belgelere göre, on sekiz yaşının altında yapılan evlilikler erken evlilik olarak nitelendirilmektedir. Bireyin ruhsal ve fiziksel gelişimini tamamlamadan yaptığı bu evliliklerin büyük çoğunluğu bireyin bilinçli rızası dışında yapılması dolayısıyla da “erken ve zorla yapılan evlilikler” olarak literatürdeki yerini almıştır. Bu evlilikler çocuk istismarının, kadına yönelik şiddetin ve kadın erkek arasındaki güç eşitsizliğinin en tahrip edici şekilde görüldüğü alanlardan biri olarak kabul edilen ve artık açıkça bir insan hakları ihlali olarak değerlendirilen ve tartışılan bir konudur.”

 

KONCUK, “Küçük yaşta evlendirilen çocukların anlatıldığı “Ünzile”, bir şarkının adıyken, maalesef bu ismi taşıyıp, şarkının kaderini yaşayan çocuklarımız vardır. Ülkemizde kanayan bir yara olan çocuk gelinlerin nüfusa oranının resmi kayıtlara göre yaklaşık %15 olduğu görülmektedir, bununla beraber kırsalda kayıt altına alınamayan çocuk gelinlerin nüfusa oranının daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.” dedi.

 

            İyi Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK, bu bağlamda Bakanlığa şu soruları yöneltti;

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde, “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Planı” hayata geçirilmiştir. Bu proje kapsamında kaç çocuğun hayatı kurtarılmıştır?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan evlenme istatistiklerinin resmi evlenmeleri içerdiğini belirterek, 2015-2019 yıllarına ilişkin “çocuk gelinlere ait resmi evlenme sayısı” kaçtır?

Bakanlık olarak “Erken yaşta ve zorla evliliklerin” nedenleri ve etkilerine ilişkin bilimsel araştırmalar yapılmış mıdır?

Konu ile ilgili sorularımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUKtarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiğini, soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiğini konunu takipçisi olacağını belirtti.

-- Reklam Alanı 6 --


ETİKET :  

Tümü